Podpora v nezaměstnanosti

Podpora v nezaměstnanosti je poskytována všem, kdo přišli o zaměstnání a splňují podmínky na získání této dávky. Podpora v nezaměstnanosti tak slouží jako sociální dávka, která umožňuje lidem, kteří přišli o práci, mít alespoň nějaké prostředky v době kdy si hledají novou práci.

Nárok na podporu v nezaměstnanosti ale nemá automaticky každý, kdo přijde o práci. Jaké jsou podmínky pro získání této dávky a co musíte splňovat, aby vám byla podpora v nezaměstnanosti přiznána, o tom se dozvíte v následujícím textu.

Podmínky získání podpora v nezaměstnanosti

Jednou z hlavních podmínek pro získání podpory pro nezaměstnané je to, že žadatel musí mít „odpracováno“ alespoň 12 měsíců v posledních 3 letech před podáním žádosti o tuto dávku. Není ale práce jako práce. Aby byl přiznán nárok na podporu v nezaměstnanosti, musí se jednat o takový typ práce, při kterém jsou odváděny odvody na důchodové pojištění a státní politiku zaměstnanosti. Nepatří sem tedy různé dohody o provedení práce.

Nárok na podporu v nezaměstnanosti ale mohou mít i ti, kdo nemají odpracovanou požadovanou dobu. V takovém případě ale musí splňovat podmínku náhradní doby. To se týká například žen na mateřské a rodičovské dovolené. Ty mají nárok na podporu v nezaměstnanosti, i když poslední 3 roky strávili doma péčí o dítě.

Naopak nárok na podporu nemají studenti, kteří nikdy nepracovali. Těm se doba studia nebo přípravy na budoucí zaměstnání nezapočítává při posuzování nároku na podporu v nezaměstnanosti.

Jak dlouho se vyplácí podpora v nezaměstnanosti?

Doba, po jakou je podpora v nezaměstnanosti vyplácena, není pro všechny žadatele stejná. Doba se liší podle věku žadatele. Lidé, kteří jsou starší, a mají tedy horší šanci na uplatnění na trhu práce, mají nárok na delší podporu v nezaměstnanosti:

 • do 50 let věku - 5 měsíců
 • nad 50 let do 55 let věku - 8 měsíců
 • nad 55 let věku - 11 měsíců

Rozhodující pak je věk, který měl žadatel v době, kdy si podal žádost o podporu. Pokud je věková hranice překročena až v průběhu vyplácení podpory v nezaměstnanosti tak se to již nezohledňuje.

Kolik je podpora v nezaměstnanosti

To, kolik je podpora v nezaměstnanosti, záleží především na tom, jaké měl žadatel příjmy z posledního zaměstnání. Pokud žadatel nepracoval (a splňuje podmínku náhradní doby), pak se výše podpory v nezaměstnanosti odvíjí od průměrné mzdy v ČR.

Výše podpory v nezaměstnanosti také není stejná po celou dobu, co na ni má žadatel nárok. Zákon rozlišuje následující výši podpory v nezaměstnanosti:

 • První dva měsíce = 65 % z průměrné čisté mzdy z posledního zaměstnání
 • Další dva měsíce = 50% z průměrné čisté mzdy z posledního zaměstnání
 • Zbytek doby = 45% z průměrné čisté mzdy z posledního zaměstnání

Pozor ale na další omezení. Pokud je pracovní poměr ukončen dohodou nebo výpovědí ze strany zaměstnance bez „vážného důvodu“ (co jsou to vážné důvody viz níže), pak je podpora v nezaměstnanosti nižší. V takovém případě je po celou dobu vyplácena pouze nejnižší podpora a to ve výši 45%

Dále platí, že pokud má žadatel o podporu v nezaměstnanosti nárok na odstupné, pak po tu dobu, kdy má nárok odstupné, nedostává podporu v nezaměstnanosti. Bohužel je to tak, že nerozhoduje to, jestli žadatel skutečně dostává peníze z odstupného. Stačí jen to, že má nárok na odstupné, aby mu nebyl přiznán nárok na podporu.

Podpora se počítá z průměrného měsíčního čistého výdělku, kterého uchazeč o zaměstnání dosáhl ve svém posledním ukončeném zaměstnání, nebo posledního vyměřovacího základu přepočteného na 1 kalendářní měsíc, pokud uchazeč o zaměstnání naposledy vykonával samostatnou výdělečnou činnost.

Maximální výše podpory v nezaměstnanosti činí 0,58násobek průměrné mzdy, tj. 13 528 Kč (pro rok 2011).

Podpora v nezaměstnanosti pro OSVČ

Pro OSVČ a nárok na podporu v nezaměstnanosti platí trochu jiná pravidla než pro běžné občany, zaměstnance. Tak zaprvé, podnikatel (OSVČ) se nemůže zaregistrovat na úřadu práce jako nezaměstnaný. To je možné jedině při ukončení podnikání.

Pokud OSVČ ukončí podnikání (musí se jednat o ukončení, ne pouze dočasné pozastavení), pak má nárok na podporu v nezaměstnanosti stejně jako běžný občan. Pokud v průběhu podnikání jako OSVČ odváděl příslušné odvody (dohodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti) po dobu 12 měsíců v předchozích 3 letech, pak má OSVČ nárok na získání podpory v nezaměstnanosti.

U OSVČ je výše podpory v nezaměstnanosti stanovena dle posledního vyměřovacího základu pro odvod pojištění.

Podpora v nezaměstnanosti po mateřské nebo rodičovské

Jak jsou na tom s podpornou v nezaměstnanosti ženy a matky po skončení rodičovské dovolené? Ve většině případů mají nárok na podporu v nezaměstnanosti. Během mateřské nebo rodičovské dovolené je většina žen zaměstnána u předchozího zaměstnavatele. Je ale poměrně hodně případů, kdy je pracovní poměr ukončen ještě v průběhu rodičovské dovolené nebo ihned po jejím končení.

V takovém případě může být nárok na podporu v nezaměstnanosti. Pokud žena v uplynulých 3 letech vůbec nepracovala a byla jen doma s dítětem, tak i tak má nárok na podporu. Celodenní péče o dítě se totiž započítává jako náhradní doba.

V případě, že žena po skončení rodičovské dovolené nedopracuje ani jeden den, pak se výše podpory v nezaměstnanosti počítá na základě průměrné mzdy v ČR. Tato podpora v nezaměstnanosti je tedy poměrně hodně nízká:

 • První dva měsíce je to 15% průměrné mzdy = tj. 3498,60 Kč v roce 2011
 • Druhé dva měsíce je to 12% průměrné mzdy = tj. 2798,88 Kč v roce 2011
 • Po zbytek doby je to 11% průměrné mzdy = tj. 2565,64 Kč v roce 2011

Podpora v nezaměstnanosti pro studenty

Pokud si student po skončení střední školy nebo skončení vysoké školy nenajde práci, s nárokem na podporu je to špatné. Doba strávená ve škole nebo přípravou na budoucí zaměstnání se totiž nezapočítává do nároku na podporu v nezaměstnanosti.

Student střední nebo vysoké školy tak může mít nárok na podporu v nezaměstnanosti pouze v případě, že během školy pracoval a má tak odpracováno alespoň 12 měsíců za poslední 3 roky. Mnoho studentů sice hlavně během prázdnin absolvuje, různí brigády, ale většinou se jedná jen o práci na dohodě u provedení práce (DPP). Tento typ práce ale nezakládá povinnost odvádět důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Takže práce na DPP se nezapočítá při žádosti o podporu v nezaměstnanosti.

Jediná možnost, jak mohou studenti získat peníze od státu v nezaměstnanosti je podpora při rekvalifikaci. Pokud student, které je bez práce a nemůže najít novou, absolvuje některý z rekvalifikačních kurzů pořádaných úřadem práce, má nárok na podporu při rekvalifikaci, která je v podobné výši, jako podpora v nezaměstnanosti.

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. Dotaz (Renata Kašková, 27.12.2011 17:19:38)

  Dobrý den,
  i od roku 2012 musím k přiznání podpory v nezaměstnanosti ukončit živnost?Nejde jen pozastavit?
  Děkuji za odpověď

 2. . (Iveta S., 4.1.2012 14:46:04)

  Živnost stačí pouze přerušit.

 3. "vazne duvody" (Petr Michalek, 4.1.2012 20:34:45)

  V textu se pise "co jsou to vazne duvody viz. Nize". Ale kde nic tu nic.

 4. příspěvek na péči (TRČKA Josef, 18.1.2012 14:42:30)

  Jsem na úřadu práce,manžel je držitel karty ZTP stupeň č.II. Já se o něho starám a beru příspěvek na péči 4.000,-. Mám nárok na podporu?
  Za odpověď děkuji: Trčková B.

 5. Podpora v nezam. (Stáňa Buricova, 27.1.2012 11:56:16)

  Prosím o poradu, vloni jsem byla OSVČ, živnost jsem přerušila pro neśpěšnost, daně budou nulové a zůstala ztráta, na ÚP mi podporu nedali, že nemám vypočítané daně, ale v článku se píše, že stačí odpracovaný rok v posledních třech letech, byla jsem norm. zaměstnaná a pracovala 2 roky. Mám na podporu nárok nebo ne, děkuji za odpověď

 6. Co znamenají vážné důvody? (Věra Brodská, 16.2.2012 15:18:58)

  Nastoupila jsem po 3leté RD zpět do zaměstnání,bohužel pracovní doba je hodně náročná často cestuji mimo bydliště a přijedu domů až večer tudíž nemůžu dítě vyzvedávat ze školky a pořádně se o něj starat,chtěla bych kvůli tomu dát výpověd dohodou a najít si jiné zaměstnání.Tak nevím jestli tato pracovní doba je "vážný důvod" a nebude mi pak krácena podpopra v nezaměstnanosti a jak tedy takovou výpověd napsat?jaké náležitosti by měla obsahovat?Předem děkuji za odpověd.

 7. Příspěvek (Anička, 28.2.2012 11:46:09)

  Dobrý den,chci se zeptat. Jsem momentálně na pracáku po tříměsíční práci. Předtím jsem jen studovala. Stále nemůžu najít práci a momentálně jsem v druhém měsíci těhotenství. Bydlím s přítelem v jedné domácnosti, ale nejsme manželé. Mám trvalé bydliště, ale stále u rodičů, kteří mě však nijak nepodporují. Chci se zeptat, jestli mám nějaký nárok na jakýkoliv sociální přídavek. Nebo jesti si nejdříve musím změnit trvalé bydliště a pak o nějaké případně žádat. děkuji za odpověď.

 8. Dotaz (Bára, 5.3.2012 22:39:50)

  Dobrý den,měla bych dotaz! Žádám po zaměstnavateli aby mi dal výpověď abych mohla jít na pracák na 11 měsíců( je mi už 56 let), před nástupem do předčasného důchodu.Zaměstnavatel by mi výpověď rád dal,ale neví z jakého důvodu aby byli ošetřeny obě strany a také hlavně aby mě byla přiznána podpora v nezaměstnanosti.Dnes mi zaměstnavatel zdělil,že jedině co pro mě může udělat je,že mi změní pracovní smlouvu z neurčité na určitou.Prosím myslíte,že by to bylo možné? Jsem u něho zaměstnána již 22 let a dva měsíce před odchodem na pracák bych měla zmeněnou smlouvu....Jinak mi výpověď odmítá dát a já ji dát nemohu,snížila by se mi tím značně podpora.Také jsem se dnes informovala na úřadu práce a tam mi bylo zděleno,že mi zaměstnavatel může dát výpověď podle pagrafu 52,odstavec f .,Předem děkuji za odpověď!

 9. Dotaz (Roman Rychtera, 23.4.2012 15:37:55)

  Dobry den,chtel bych se zeptat.Minuly tyden jsem si z duvodu nepritomnosti nevybral z postovni poukazky posledni podporu.Muzu doufat,ze prijde v nasledujicim obdobi znovu?

 10. Dotaz (Renata, 26.5.2012 19:08:36)

  pracovala jsem 8 let nepřetržitě, potom jsem 5měsíců byla na podpoře, teď 3 měsíce pracuji, z rodnných dúvodů musím ukončit pracovní poměr. Mám nárok na vyplácení podpory?

 11. odpovědi (petra nová, 12.7.2012 17:41:25)

  Prosím,proč nikdo neodpovídá na dotazy?Toto neslouží jako poradna?Kde teda poradí?Protože ani na stánce ÚP,není jasné,jestli pro výpověď ze zdr.důvodu stačí od /obvodního,cévního/lékaře,že tato práce není vhodná,nebo toto musí rozhodnout závodní lékař?
  Sama vím, že mě tato práce nedělá dobře,ale závodní jen krčí rameny.Pokud dám výpověď dohodou,budu brát na ÚP 45%. A to po 40ti letech práce.

 12. Nárok na podporu v nezaměstnanosti (Marcela Vašíčková, 23.8.2012 8:41:49)

  Zdravím Vás a chtěla bych se zeptat kdy vzniká nárok na podporu v nezaměstnanosti když syn byl veden na úřadu práce od 1.ledna tohoto roku do 15.dubna a pobíral podporu v nez. Poté nastoupil do práce,má smlouvu na dobu neurčitou,ale pro nedostatek zakázek mu hrozí výpověď.Bude mít nárok na podporu když třeba ukončí pracovní poměr k 1.9 ?Děkuji moc za odpověď Marcela Vašíčková Hodonín


Kontakt