Pregnancy Pregnant Woman  - Elf-Moondance / Pixabay

Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství: Kdo má na něj nárok? A jak si o něj můžete zažádat?

O dávkách jako je otcovská či mateřská se mluví neustále. Existují však i dávky, které jsou stejně užitečné, ale málokdo o nich ví. Jednou z nich je i vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství, který může ženám pomoci v případě, že se snaží skloubit práci, těhotenství a následnou péči o dítě.

Co je to vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství?

Vyrovnávací příspěvek v těhotenství je určený, podobně jako mateřská a otcovská, ke kompenzaci ušlých příjmů během období spojeného s těhotenstvím a péčí o dítě. V tomto případě je tato dávka poskytnuta pouze ženám, které jsou ve svém zaměstnání převedeny na jinou práci během těhotenství či kojení.

Dávku je možné pobírat až do 9. měsíce od porodu, přičemž záleží na tom, z jakého důvodu dávku pobíráte. Pokud nemůžete svoji dosavadní práci vykonávat kvůli těhotenství, je vám dávka vyplácena až do 6. týdne před očekávaným porodem. Jestli je důvodem kojení můžete využít právě lhůty již zmíněných 9 měsíců.

Kdo má na příspěvek nárok?

Stejně jako otcovská dovolená či mateřská dovolená je tato dávka podmíněna splněním určitých podmínek. Tou první je účast na nemocenském pojištění v době podání žádosti o příspěvek. Nejdůležitější však je splnit podmínku přesunu ženy na jinou práci, a to buď kvůli těhotenství, nebo kojení.

Jak o příspěvek zažádat?

Abyste vyrovnávací příspěvek získali, musíte o něj nejprve zažádat. Za tímto účelem vám poslouží Žádost o vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství, kterou vyplníte a předáte svému gynekologovi.

Ten v ní vyplní předpokládaný den porodu a případně přidá doporučení, abyste se vyhýbala namáhavé práci. Takto vyplněnou žádost následně předáte svému zaměstnavateli, který vyplní všechny náležitosti a předá ji České správě sociálního zabezpečení.

Pregnancy Pregnant Woman Maternity  - Elf-Moondance / Pixabay
Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství: Kdo má na něj nárok? A jak si o něj můžete zažádat?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..